Spotify zostało platformą muzyczną.

Spotify, najpopularniejsza obecnie na świecie aplikacja do słuchania muzyki on-line, zmienia się. Wszystko wskazuje na to, że na lepsze. Niestety, wszystko wskazuje także na to, że jeszcze przez jakiś czas przyjdzie nam w Polsce tylko o takich zmianach czytać, a nie doświadczać ich osobiście. (nie mówię tu o zabawie z proxy, itp, itd)

Na konferencji prasowej zorganizowanej 30 listopada w Nowym Jorku ogłoszono, że Spotify otwiera swoje API dla zewnętrznych developerów. Daniel Ek, szef Spotify, ogłosił, że aplikacje będą pisane w html5 i będą mieć swoje miejsce wewnątrz platformy, dzięki czemu nie trzeba będzie przeprowadzać żadnych dodatkowych instalacji. Warto odnotować, że będą one dostępne za darmo zarówno dla premium jak i free userów.

Ogłoszono także pierwszych partnerów nowej platformy i trzeba przyznać, że lista wygląda interesująco:

Jako przykład podano tu m.in. aplikację Rolling Stone’a, dzięki której będzie można czytać o artystach, których w danej chwili się słucha. Albo taki Pitchfork – chcesz sobie posłuchać playlisty z tegotygodniowymi polecankami od autorów serwisu? Klik-kilk, proszę bardzo.

Warto sobie uświadomić o co chodzi w tych zmianach Spotify. Otóż developerzy dostają bazę ponad 15 milionów utworów i mogą z teraz z tym zrobić to, co chcą (tymczasowo za darmo, Spotify nie planuje bowiem w najbliższej przyszłości dzielić się zyskami z twórcami aplikacji), a jedyne co ich ogranicza to wyobraźnia.

 

Nowe API wprowadza także kilka nowych funkcji do samego Spotify. Teraz wystarczy bowiem jedno kliknięcie na któregoś ze znajomych, aby słuchać tego, co on w danym momencie. Widać także kiedy znajomi tworzą playlisty, przeglądają utwory, itp, itd.

Jak dotąd zmiany dotyczą jedynie wersji desktopowej. Wersje na Androida i iOS mają nadejść w przyszłości.

Pozostaje więc mieć oczywiście tylko jedną nadzieję – aby Spotify w Polsce zawitało jak najszybciej. Jeśli zmiany, jakie wprowadził ten serwis uzyskają przychylność wielu developerów, możemy być bowiem świadkami powstania zupełnie nowego muzycznego ekosystemu. Warto, abyśmy mogli być jego częścią.

Źródło: evolver.fm

Reklamy
Spotify zostało platformą muzyczną.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s