Skrillex: ściągnij moją płytę jeśli nie stać Cię, by ją kupić.

Dubstepowy gigant, chyba najpopularniejszy producent tego gatunku – Skrillex – tuż przed Świętami uradował fanów najnowszym wydawnictwem zatytułowanym Bangarang EP. Na swoim profilu facebookowym napisał z tej okazji:

Just like i always say, go pirate it if you don’t have money… i just want you to have it… or you can buy it here… either way I’ll love you.

A oto reakcja fanów:

źródło: Digital Music News

Skrillex należy do stajni Warner Music Group, która – nie do wiary! – nie patrzy na piractwo przyjaznym okiem. Po powyższych wpisach widać jednak, że dzięki takiej akcji Skrillex i wytwórnia mogą sprzedać więcej, niż byłoby to w przypadku, gdyby poszli drogą wydeptaną przez wszystkich tych artystów, którzy besztają ludzi ściągających ich muzykę nielegalnie z sieci.

Będąc przy temacie wytwórni i praw autorskich, przytoczę jeszcze jedną historię z ostatnich dni, która co prawda nie ma nic wspólnego z muzyką, ale pokazuje, że warto zaufać swoim fanom. Przezabawny komik – Louis CK – swoje najnowsze wydawnictwo (godzinny stand-up) postanowił sprzedawać za 5$ ze swojej oficjalnej strony przez Paypala. Po kilku dniach sprzedał ponad 200000 egzemplarzy, czyli – prosta matematyka – zarobił ponad milion dolarów. W wywiadzie u Jimmiego Fallona przyznał, że nigdy nie miał takiej gotówki, więc postanowił, że ćwierć bańki odda na cele charytatywne. Drugie ćwierć to koszty produkcji filmu. Trzecie ćwierć dał swoim pracownikom i tym, którzy pomogli w projekcie. Ostatnie 250000$ zostawił dla siebie.

Film cały czas można kupować, więc prawdopodobnie zarobi jeszcze więcej. W innym wywiadzie czytałem, że za taki film wziąłby od jakiegoś dużej firmy, która chciałaby to wydać coś koło 400000$, ale taka firma prawdopodobnie zamiast 5$, chciałaby sprzedawać za taki stand-up około 20 dolarów. Fani fizycznych wydawnictw mogą ze strony komika ściągnąć nawet poligrafię, którą mogą sobie wydrukować i cieszyć się kolejnym pudełkiem w domowej wideotece. Louis CK zapytany o to, czy nie boi się, że ludzie będą to wydawnictwo piracić, odpowiedział: poprosiłem, żeby tego nie robili. No i część oczywiście pewnie go nie posłuchała, ale liczby, jakie zaprezentował mimo wszystko robią niezłe wrażenie. Oczywiście wydanie czegokolwiek w ten sposób nie byłoby możliwe dla jakiegoś początkującego komika. Louis CK jest na scenie już kilkanaście lat, ludzie, a szczególnie Ci z Internetu, uwielbiają go. Nie ryzykował więc znowu tak wiele.

Ciekawe, jakie będą wyniki sprzedaży Epki Skrillexa. Z resztą, jakie by nie były, chłopak i tak jest wygrany w tej sytuacji. Ci, którzy go nienawidzą, raczej zdania nie zmienią. Fani pokochają go jeszcze bardziej a dzięki jego tekstowi płytę kupi raczej więcej osób niż mniej. Szkoda tylko, że jego wytwórnia nie jest tak wyluzowana, bo chciałem wrzucić mój ulubiony kawałek z Bangarang EP, ale:

Reklamy
Skrillex: ściągnij moją płytę jeśli nie stać Cię, by ją kupić.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s