Czy Megaupload zamknięto z powodu Megabox?

Jak tylko zamknięto Megaupload ta nieco spiskowa teoria zaczęła krążyć po internecie. Narodziła się pewnie na jakichś forach, reddicie czy gdziekolwiek. W każdym razie nabrała rozpędu na tyle, że napisał o niej nawet Forbes.

W całej sprawie z Megaupload głównym powodem działań Universal Music Group miał być bowiem strach przed zapowiadanym od jakiegoś czasu Megaboxem – projektem, którego część nazwana Megakey w założeniu twórców miała zrewolucjonizować dystrybucję muzyki, oddając artystom 90% zysków z zakupionych nagrań (a nawet z darmowych ściągnięć).

Kilku pierwszoligowych raperów podobno zresztą już zaczęło zarabiać dzięki Megakey. Kto wie, może jednym z nich był Busta Rhymes, skoro tak emocjonalnie zareagował na całą sprawę. Na twitterze napisał bowiem:

Przede wszystkim jestem bardzo dumny z mojego brata Swizz Beatza (prezesa Megaupload – prezesa, warto nadmienić, który nie został aresztowany, ponieważ policja uznała, że on jedynie dawał swoją twarz temu biznesowi i nie łamał prawa – przyp. KS), za to że był współtwórcą czegoś co tworzyło dla artystów możliwość zarabiania 90% z każdego dolara pomimo tego, że muzyka mogła być ściągana za darmo. Wytwórnie i inne firmy robią natomiast biznesy ze Spotify, które nam – artystom – nie daje nic. Takie deale pokazują, że nie cenią nas jako artystów i że nasz content nie ma dla nich wartości. Jestem dumny z tego, że stoję obok mojego brata Swizza i walczę razem z nim w słusznym celu.

Cała sprawa wydaje się być o tyle podejrzana, że Megaupload nie różniło się znacząco w usługach od innych serwisów pozwalających na hosting plików. Tak nagła i ostra reakcja rządu amerykańskiego może więc wzbudzać wątpliwości. Mało tego – sam Megabox miał podpisane umowy ze sklepami, nie działał więc całkowicie nielegalnie. Wydaje się więc, że chcąc walczyć z piractwem, rząd powinien najpierw uderzyć w filesonic, fileserve czy uploaded.to. Tymczasem padło na Megaupload a co naprawdę za tą decyzją stało, nie dowiemy się pewnie nigdy.

Reklamy
Czy Megaupload zamknięto z powodu Megabox?

Jedna uwaga do wpisu “Czy Megaupload zamknięto z powodu Megabox?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s