Shazam: 5 miliardów tagów

O Shazam i audiotagowaniu pisałem już jakiś czas temu. Tymczasem serwis pokonał właśnie spora granicę. Przekroczono bowiem liczbę 5 miliardów otagowanych nagrań.

Warto w tym miejscu napisać kilka słów o historii tego serwisu. Powstał w 1999 roku i pozwalał ludziom na rozpoznawanie zasłyszanych nagrań. Działało to tak, że kiedy w radiu leciała nieznana piosenka, to dzwoniło się do Shazam. Tam jakieś urzadzenie rejestrowało to, co puszczało się do telefonu a następnie jakiś sprytny system rozpoznawał, jakie to nagranie. Po jakimś czasie dostawało się SMS, w którym podany był artysta i tytuł utworu.

„Pierwszy miliard tagów osiagnęliśmy po dziesięciu latach. Drugi miliard był 10 miesięcy później. Po roku skoczyliśmy z dwóch na pięć miliardów” – przyznał szef Shazam – Andrew Fisher.

Utworem, które było otagowane tagiem numer 5.000.000.000, jest najnowszy singiel Pink „Blow Me One Last Kiss”.

Czy takie rozpoznawanie utworów to dobry biznes? Ile zarabia Shazam, tego nie wiem. Znalazłem jednak informację, że dzięki tagom sprzedaż utworu „Galvanize” Chemical Brothers wzrosła w trakcie ceremonii inauguracji Igrzysk Olimpijskich o 1708%! Ludziom podobało się nagranie z telewizora, Shazam je rozpoznawał utwór a użytkownicy po chwili kupowali. Na pewno więc dobrze wyszły na tym sklepy z mp3 współpracujace z Shazam, z którym pewnie jakoś dziela się dochodami.

Jest to mimo wszystko trochę uciażliwe, żeby wyjmować telefon, kiedy słyszy się jakieś nagranie. Potem trzeba przyłożyć go do głośnika (a co jeśli fajny utwór leci w tle w centrum handlowym?) i liczyć na to, że nagranie jest już w bazie. Mimo wszystko jednak audiotagowanie ma spory potencjał i pewnie prędzej czy później znajdzie się ktoś, kto jakoś sprytnie usprawni działanie tego typu aplikacji a wtedy już może rozpoczać się spory boom, bo możliwości wykorzystania tego typu aplikacji sa setki, jeśli nie tysiace.

Reklamy
Shazam: 5 miliardów tagów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s