Facebook wprowadza rekomendacje muzyczne

W ostatnich dniach było głośno o wyszukiwarce Facebooka, która może dostarczać masę zupełnie nieistotnych informacji. Być może razem z wypuszczeniem Graph Search twórcy serwisu wprowadzili kilka funkcjonalności związanych z muzyką. Chodzi tutaj głównie o rekomendacje. Mi, kiedy polubiłem kidanevila, zaproponowano strony innych artystów, którzy prawdopodobnie często są lajkowani przez fanów tego brytyjskiego producenta.

Obrazek 1

Inne serwisy donoszą także o tym, że Facebook na podstawie tego, jakie lubimy strony muzyczne, może teraz rekomendować płyty oraz odbywające się w pobliżu koncerty. W czasach kiedy last.fm chyba powoli odchodzi do lamusa, postawienie przez Facebooka nacisku na społecznościowy aspekt muzyki może okazać się całkiem niezłym pomysłem.

Mechanizm ten będzie o wiele bardziej skuteczny, kiedy na polski rynek wejdzie Spotify, które po integracji z kontem Facebookowym może być na prawdę niezłym źródłem rekomendacji (Deezer też jest zintegrowany z FB, ale nie zauważyłem specjalne dużej aktywności wśród moich znajomych, być może przy Spotify ten ruch będzie większy). Serwis sam sobie najprawdopodobniej wydedukuje, że skoro słucham jakiegoś artysty, to być może zainteresuje mnie fakt, że w Warszawie za kilka dni zagra gość, którego fani to w dużej mierze też fani artysty, którego właśnie słucham.

Podobnie jak przy Graph Search, tak i tutaj trzeba będzie nieco uważniej klikać „lubię to”, jeśli nie będzie się chciało mieć newsfeeda zaśmieconego nieistotnymi informacjami i nietrafionymi rekomendacjami. Przy zintegrowanym koncie ze Spotify czy Deezerze trzeba także będzie uważać, aby nie korzystali z niego Ci, którzy mają kompletnie inny gust muzyczny. Rekomendacje po imprezie, podczas której, jak to przy standardowym YouTube Party, muzykę wybiera kilkanaście osób, najczęściej niedemokratycznie, mogą być naprawdę zaskakujące,

Reklamy
Facebook wprowadza rekomendacje muzyczne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s