Spotify kupiło The Echo Nest. Co to oznacza?

spotify-echo-nest-logos

 

To z pewnością najważniejsza wiadomość tego tygodnia w świecie cyfrowej muzyki. Spotify kupiło The Echo Nest, firmę, która zajmuje się gromadzeniem i przetwarzaniem najróżniejszych danych dotyczących muzyki. Co ciekawe, Echo Nest dzięki otwartemu API udostępniał swoje dane wszystkim programistom, którzy na przykład tworzyli aplikacje podczas Music Hack Days. Po przejęciu Echo Nest przez Spotify API pozostanie otwarte, co jest na pewno dobrą wiadomością dla całej społeczności, która z tego udogodnienia korzystała.

Co zakup Echo Nest oznacza dla wszystkich użytkowników Spotify? Teraz powinni dostawać muzykę jeszcze lepiej dopasowaną do ich gustu. Mało tego – programiści Spotify są teraz w stanie stworzyć chyba każdą muzyczną aplikację, jaką tylko można wymyślić.

Zakup ten jest o tyle ciekawszy, jeśli spojrzymy na to, jak funkcjonuje Beats Music, którzy chcą być głównym konkurentem dla Spotify. Beats stawia na muzykę dobieraną przez ludzi. Chwalą się sztabem specjalistów, którzy układają najlepsze playlisty w gatunkach, na których znają się najlepiej.

Spotify stawia na maszyny. Szwedzi liczą na to, że odpowiednie algorytmy pozwolą tak samo, albo nawet lepiej, dobierać muzykę odpowiednią dla gustu użytkownika. Klasyczna wojna ludzie vs. maszyny.  Beats robi także wszystko, aby jak najbardziej przypodobać się samym artystom, licząc na to, że razem za artystami przyjdą ich słuchacze. Spotify, które ma raczej czarną prasę wśród artystów, stara się poprawić swój wizerunek.

Swoją drogą ciekawe, czy z API Echo Nesta nadal będą mogli korzystać m.in Rdio, iHeartRadio, XBOX Music czy VEVO. Chyba nie po to Spotify wydało 100-125 milionów dolarów, aby teraz tę technologię udostępniać konkurencji.

Przy okazji polecam przeczytać list Marka Mulligana, jednego z popularniejszych pracowników Echo Nesta.

Reklamy
Spotify kupiło The Echo Nest. Co to oznacza?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s