Lista najczęściej Shazamowanych utworów w Polsce

Shazam-Logo

Wspomniany w poprzednim wpisie szef muzyczny BBC, George Ergatoudis w jednym z wywiadów przyznał, że jednym z najbardziej miarodajnych czynników obrazującym popularność danego utworu są dla niego statystyki z aplikacji Shazam.

Tutaj krótkie wyjaśnienie dla tych, którzy nie wiedzą czym jest Shazam. Jest to aplikacja rozpoznająca muzykę – słyszymy fajny kawałek w radiu, nie wiemy co to jest, wyjmujemy smartfona, dajemy Shazamowi posłuchać tego utworu i po chwili widzimy jego tytuł i wykonawcę.

Ergatoudis wspomniał o tym, że podobno był niemały popłoch w wytwórniach, kiedy pluggersi (ludzie, którzy odpowiadają za kontakty z rozgłośniami radiowymi, którym przedstawiają np. nadchodzące premiery i artystów z katalogu, którymi warto się zainteresować) przekazali, że szef muzyki w BBC bierze też pod uwagę liczby z Shazama.

Wyświetlenia na YouTube, fani na Facebooku, followersi na Twitterze – wszystko to jest brane pod uwagę przy doborze kawałków do playlisty, ale wszystko to można kupić. Shazam pokazuje, co tak naprawdę ludziom się podoba. Nie ma tutaj miejsca na żadną manipulację.

Dla mnie, jako music programmera, to bardzo ważne narzędzie, dlatego tym bardziej cieszę się, że zestawienie najczęściej shazamowanych utworów jest dostępne także dla Polski. Specjalnych zaskoczeń nie ma, choć warto pamiętać o tym, że prawdopodobnie liczba użytkowników aplikacji nie jest jeszcze tak duża, żeby przykładać wagę do miejsc spoza pierwszej dwudziestki, bo tam różnice w zapytaniach mogą być minimalne.

Reklamy
Lista najczęściej Shazamowanych utworów w Polsce

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s